HAVRAN'I TANIYALIM

Havrano :
Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Başkan :
Ben 11.11.1972 Havran doğumluyum, evliyim 2 çocuk babasıyım, geçmiş dönemde Zıraat Odası Başkanlığı, Süt Birliği Başkanlığı yaptım şu anda da Havran Belediye başkanıyım.

Havrano :
Bize Havran'ın tarihinden bahsedebilir misiniz?

Başkan :
Havran 50.000 yıl geçmişi olan bir ilçemizdir, İnboğazı mevkiinde buna ait kalıntılar bulunmuştur. Tepeoba mahallesinde 3-4 bin yıl öncesinden kalan Teb şehrinin kalıntıları vardır. Ayrıca Havran'da sit binaların ve tarihi konakların çok bulunduğu ve tarih kokan bir ilçedir.

Havrano :
Havran'ın tarım ürünlerinden bahseder misiniz?

Başkan :
Tarım ürünlerinden bahsedecek olursak, en büyük payı zeytin ve zeytin yağı alır Türkiye'deki en büyük 2 zeytinyağı fabrikası Havran'dadır. ince kabuklu çekirdeksiz mandalinamız, Havran eriği uzun yıllardır İstanbul'da aranan bir eriktir ayrıca kabuğuyla yenen siyah incir Havranda yetişmektedir yanı sıra Deve Dişi nar çok sulu ve çok lezzetlidir. Bunlar ticari olarak üretilen tarım ürünlerimizdir Havran'da bereketli topraklar bol su ve bol oksijen olması sebebiyle her türlü sebze ve meyve üretilir fakat bazıları ticari boyut kazanmamıştır.

Havrano :
Havran'ın Zeytinyağları neden ünlü?

Başkan :
Konum itibariyle Kaz dağlarının ve Madra dağlarının arasında kalmış bu sebeple oksijeni çok bol bir bölgedir. Zeytin ağacının kaliteli meyve vermesinin en önemli sebeplerinden biri bu bol oksijendir, dolayısıyla zeytinyağı kaliteli zeytinden üretildiği için yüksek kalitede olur böylece Havran zeytinyağı ünlenmiştir.

Havrano :
Havran'ın kendine özgü yemekleri nelerdir?

Başkan :
Her bölgenin oldugu gibi bizimde kendimize özgü yemeklerimiz vardır, bunlardan biri olmazsa olmazımız keşkektir, düğünlerimizde hayır yemeklerimizde keşkek yapılır keşkek dövülür. Bunun yanında sura dediğimiz kuzuların kaburgası doldurulup fırına verilip 5-6 saat ağızı kapalı fırında kendi buharıyla yapılan yemeğimizde vardır. Tatılarımıza geldiğimizde höşmerimin çıkış yeri Havran Kalabak mahallemizdir. Buradan Türkiye'ye dağılmıştır peynir yada lor höşmerimi yemeğe doyulmaz lezzettedir.

Havrano :
Havrano hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Başkan :
Sizlere Havran'ın ismini markanızda geçirdiğiniz için Havran'a vermiş olduğunu değer için son derece memnun olup binlerce teşekkür ediyoruz.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?